Főoldal / Láthatatlan Kollégium /
2024-12-22 20:46:04
Műhelyek (2023-2024)
TEMATIKUS MŰHELYKÍNÁLAT (2023-2024)
1. Klasszikus magyar irodalom- és színháztörténeti műhely
műhelyvezetők: T Szabó Levente (tszabo.levente@ubbcluj.ro), Zabán Márta (zabanmarti@gmail.com)
műhelyleírás:
A műhely kiegészíti a klasszikus magyar, azaz a 18-19. századdal foglalkozó irodalmi és színháztörténeti egyetemi képzést, s olyan hiánypótló interdiszciplináris foglalkozásokat ajánl, amelyek a média- és társadalomtörténet felől kérdeznek rá a korabeli magyar és világirodalomra, illetve színházi életre.
Hetente egy (nagyon) rövid szöveget (nyomtatott vagy kéziratos forrást, illetve friss, izgalmas szakirodalmat) olvasunk együtt, friss hazai és nemzetközi kiadványokról beszélünk, a csoport valamelyik tagjának vagy meghívottnak a kutatását gondoljuk át.
Találkozások gyakorisága, időtartama:
Hetente 50 perc.
2. Erdélyi magyar irodalom műhely
műhelyvezető: Balázs Imre József (lutraro@yahoo.com)
műhelyleírás:
A műhely a 20. századi és kortárs erdélyi magyar irodalommal kapcsolatos kutatásoknak kínál keretet. A terület aktuális kérdéseit járja körül 1-1 konkrét szöveg, szerzői életmű vagy általánosabb jelenség kapcsán. A műhely betekintést nyújt az erdélyi magyar irodalom kutatása szempontjából kiemelkedő archívumok, gyűjtemények, intézmények munkájába. A találkozásokon az elmúlt időszak releváns kiadványairól és megközelítéseiről beszélgetünk, illetve a műhely valamely tagjának vagy meghívottjának a munkáját vitatjuk meg.
Találkozások gyakorisága: kéthetente
3. Ökokritikai műhely
műhelyvezető: Berszán István (iberszan@yahoo.com)
műhelyleírás:
A műhely olyan kutatási témák kidolgozását célozza, amelyek a szövegre és kontextusra szabott irodalomtudományt igyekeznek megnyitni és kiterjeszteni az ökoszféra tágasságára. A műhelymunka célja az antropocentrizmus és ökocentrizmus küzdelmének kimozdítása a dualista hierarchiákból a kölcsönös konstrukció, illetve a kölcsönösség törékeny egyensúlya irányába. A jelentkezők arra vállalkoznak hogy:
- 1 oldal terjedelemben benyújtanak egy rövid, de minél konkrétabban az olvasás és/vagy írástapasztalatokhoz kötött leírást arról, hogy mi érdekli őket leginkább az irodalomban, és miért
- a műhelymunka során ökokritikai szakirodalmat olvasnak (idegen nyelven is)
- részt vesznek néhány Terepkönyv-gyakorlaton (melyekről majd a lehetőségekhez mérten egyeztetünk)
- a benyújtott leírásban körvonalazott élményt/gyakorlatot/problematikát – konkrét írás és/vagy olvasásgyakorlatokhoz kapcsoltan – az ökoszféra tágasságában gondolják újra egy ETDK-n bemutatandó dolgozatban
Találkozások gyakorisága:
- kéthetente
A csoport maximális létszáma: 7-8 fő.
4. Spanyol-Amerika irodalmai
Műhelyvezető:Serestély Zalán (serestelyzalan@gmail.com)
műhelyleírás:
Létezik-e egyáltalán Spanyol-Amerika, és ha igen, mi alapján, mióta és hol? Melyek azok történeti, (geo)politikai, esztétikai, vagy nyelvi tényezők, melyek alapján közel húsz ország irodalmai spanyol-amerikai irodalommá olvashatók? Mi különbözteti meg Spanyol-Amerikát Dél-Amerikától vagy Latin-Amerikától? Van-e saját irodalma? Jól értelmezhető-e Spanyol-Amerika irodalma az irodalomelmélet nyugati/északi hagyományai felől? Miért lenne érdemes leszoknunk a „mágikusrealistázásról”? Mit neveznek boomnak, illetve post boomnak a spanyol-amerikai irodalom kapcsán? Mi a felszabadítás teológiája/filozófiája? Milyen volt az avantgárd Spanyol-Amerikában?
Találkozások gyakorisága: kéthetente
Résztvevők száma: maximum 6
Az egyes műhelyek résztvevőinek névsorát legkésőbb 2023. október 25-ig véglegesítjük, az új szakkollégistáknak e-mailben értesítést küldünk.
A Láthatatlan Kollégium nevében:
Elnök: Balázs Imre József
(email: lutraro@yahoo.com)
Elérhetőség:
E-mail: lathatatlankollegium2018@gmail.com