13 éve
Lezárult a román szakosok hungarológiai jellegű tárgya
A román irodalmár mesteri képzés meghívására tartott hungarológiai-összehasonlító irodalomtudományi tárgy az utóbbi évtizedek első olyan alkalma, amikor román hallgatók kötelező tárgy keretei között találkozhattak a magyar irodalommal. A tárgy gazdája T. Szabó Levente volt.
A kolozsvári Magyar Irodalomtudományi Intézet megújuló hungarológiai szemléletének sikereként könyvelhető el a román végzős mesteris hallgatók kötelező hungarológiai jellegű tárgya, amely újszerű módszertani keretek között tette hozzáférhetővé a magyar irodalom történetének egyik legsikeresebb (és ugyanakkor egyik legkevésbé ismert és kutatott) nemzetközi teljesítményét, az Összehasonlító Irodalomtörténelmi Lapok / Acta Comparationis Litterarum Universarum történetét.
A Brassai Sámuel és Hugo von Meltzl / Meltzl Hugó által alapított, 1877 és 1888 között megjelenő lapot az összehasonlító irodalomtudomány / irodalomtörténet első nemzetközi folyóirataként tartják számon, az alapkutatások hiányából fakadóan történetét még mindig számos legenda övezi. A T. Szabó Levente kollégánk által tartott tárgy számos új filológiai bizonyíték (ismeretlen egyemtörténeti dokumentumok, a laphoz kapcsolódó aprónyomtatványok, tucatnyi nyelven megjelent sajtójelzések, ismeretlen munkatársi levelezés, korrektúrapéldányok stb.) környezetében, módszertani perspektívák felől próbálta érthetővé, beláthatóvá tenni a világirodalom, a nemzetközi irodalomtudomány és a magyar irodalom 19. századi környezetében az úttörő folyóirat működését.
A tárgy ugyanakkor egyfajta előhírnöke is volt munkatársunk 2013-ra elkészülő, ismert nemzetközi kiadónál megjelenő angol nyelvű monográfiájának az Összehasonlító Irodalomtörténelmi Lapok / Acta Comparationis Litterarum Universarum történetéről, magyar és nemzetközi beágyazottságáról, százas nagyságrendű munkatársi hálózatáról.
A tantárgy részletes leírása itt olvasható: http://hunlit.lett.ubbcluj.ro/hu/tanarok/t-szabo-levente