Főoldal /
Láthatatlan Kollégium
A Láthatatlan Kollégium Románia első specializált egyetemi szakkollégiuma. Irodalomtudományi szakkollégium, mely 1993-ban jött létre Cs. Gyimesi Éva kezdeményezésére.
A szakkollégium rövid programja:
A Láthatatlan Kollégium kiegészítő képzésének célkitűzése az egyetemi alapképzésben és mesteri képzésben háttérbe szorult szakmai irányok azonosítása, az innováció és elmélyülés lehetőségének megteremtése a diákok számára, gyakorlati tapasztalatok szerzése az irodalmi és tudományos mezőben. A szakkollégiumi foglalkozások egyaránt elősegítik az egyéni szakmai pályák építését, illetve a bölcsészet pedagógiai és társadalmi integrációját. A szakkollégiumi képzés műhelyekbe és tutoriális rendszerben megvalósuló foglalkozásokba szerveződik.
Az LK-tagok feladatkörei:
- egy hallgató érdeklődési területének megfelelően egy műhelybe jelentkezhet, melyet köteles rendszeresen látogatni
- a műhelybe járó hallgatók javasolt létszáma 5 fő, ezt a műhelyvezető saját belátása szerint módosíthatja
- javasolt részvétel az Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencia éves rendezvényén önálló tudományos dolgozattal
- évente minimum 1 szakmai (tudósítás, recenzió, kritika, tanulmány) publikáció elkészítése és megjelentetése
- az LK tagjai aktívan részt vesznek egyetemi szakmai foglalkozások, rendezvények létrehozásában, a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet szakkollégiumokat összekapcsoló eseménysorozatában, az egyetemi élet megszervezésében
Jelentkezés szakkollégistának:
A szakkollégiumba évente lehet jelentkezni már az első évfolyamtól a Jelentkezési lap elektronikus kitöltésével (letölthető itt), melyet a lathatatlankollegium2018@gmail.com címre várunk 2024. október 14-én, hétfőn délelőtt 10 óráig.
TEMATIKUS MŰHELYKÍNÁLAT (2024-2025)
1. Klasszikus magyar irodalom- és színháztörténeti műhely
műhelyvezetők: T Szabó Levente (tszabo.levente@ubbcluj.ro), Zabán Márta (zabanmarti@gmail.com)
műhelyleírás:
A műhely kiegészíti a klasszikus magyar, azaz a 18-19. századdal foglalkozó irodalmi és színháztörténeti egyetemi képzést, s olyan hiánypótló interdiszciplináris foglalkozásokat ajánl, amelyek a média- és társadalomtörténet felől kérdeznek rá a korabeli magyar és világirodalomra, illetve színházi életre.
Hetente egy (nagyon) rövid szöveget (nyomtatott vagy kéziratos forrást, illetve friss, izgalmas szakirodalmat) olvasunk együtt, friss hazai és nemzetközi kiadványokról beszélünk, a csoport valamelyik tagjának vagy meghívottnak a kutatását gondoljuk át.
Találkozások gyakorisága, időtartama:
Hetente 50 perc.
2. Szürrealizmus műhely
műhelyvezető: Balázs Imre József (lutraro@yahoo.com)
műhelyleírás:
Automatikus írás, álomszövegek, a véletlenekben rejlő lehetőségek feltérképezése, új mítoszok kialakítása, forradalom az életben és a tudatban: ez mind a szürrealizmus programjához tartozik. Hogy az ilyen jellegű kísérletek merre és meddig vezethetnek az ember és a világ megismerésében, ahhoz a száz éve, 1924-ben Párizsban indult szürrealista mozgalom története nyújt fogódzókat ‒ a történet pedig máig is tart. A műhely a szürrealizmus néhány alapszövegének és vizuális teljesítményeinek közös átbeszélésére alapoz, figyelve az elmúlt időszak releváns nemzetközi kiadványaira és megközelítéseire, vagy akár kreatív kísérleteket is folytatva.
Találkozások gyakorisága: kéthetente
3. Ökokritikai műhely
műhelyvezető: Berszán István (iberszan@yahoo.com)
műhelyleírás:
A műhely olyan kutatási témák kidolgozását célozza, amelyek a szövegre és kontextusra szabott irodalomtudományt igyekeznek megnyitni és kiterjeszteni az ökoszféra tágasságára. A műhelymunka célja az antropocentrizmus és ökocentrizmus küzdelmének kimozdítása a dualista hierarchiákból a kölcsönösség törékeny egyensúlya, illetve a (nem könnyű) együttélés irányába. A jelentkezők arra vállalkoznak, hogy:
- 1 oldal terjedelemben benyújtanak egy rövid, de minél konkrétabban az olvasás és/vagy írástapasztalatokhoz kötött leírást arról, hogy mi érdekli őket leginkább az irodalomban, és miért
- a műhelymunka során I. félévben ökokritikai szakirodalmat olvasnak (idegen nyelven is)
- a benyújtott leírásban körvonalazott élményt/gyakorlatot/problematikát – konkrét írás és/vagy olvasásgyakorlatokhoz kapcsoltan – az ökoszféra tágasságában gondolják újra egy ETDK-n bemutatandó dolgozatban
- II. félévben a készülő dolgozatok közös megbeszélésében vesznek részt
Találkozások gyakorisága:
- kéthetente
A csoport maximális létszáma: 7 fő.
4. Spanyol-Amerika irodalmai
Műhelyvezető:Serestély Zalán (serestelyzalan@gmail.com)
műhelyleírás:
Létezik-e egyáltalán Spanyol-Amerika, és ha igen, mi alapján, mióta és hol? Melyek azok történeti, (geo)politikai, esztétikai, vagy nyelvi tényezők, melyek alapján közel húsz ország irodalmai spanyol-amerikai irodalommá olvashatók? Mi különbözteti meg Spanyol-Amerikát Dél-Amerikától vagy Latin-Amerikától? Van-e saját irodalma? Jól értelmezhető-e Spanyol-Amerika irodalma az irodalomelmélet nyugati/északi hagyományai felől? Miért lenne érdemes leszoknunk a „mágikusrealistázásról”? Mit neveznek boomnak, illetve post boomnak a spanyol-amerikai irodalom kapcsán? Mi a felszabadítás teológiája/filozófiája? Milyen volt az avantgárd Spanyol-Amerikában?
Találkozások gyakorisága: kéthetente
Résztvevők száma: maximum 6
Az egyes műhelyek résztvevőinek névsorát legkésőbb 2024. október 17-ig véglegesítjük, az új szakkollégistáknak e-mailben értesítést küldünk.
A Láthatatlan Kollégium nevében:
Elnök: Balázs Imre József
(email: lutraro@yahoo.com)
Elérhetőség:
E-mail: lathatatlankollegium2018@gmail.com