Romsics Ignác Az első világháború - 100 év távlatából című előadása a VBE keretében

A Virtuális Bolyai Egyetem következő előadására 2014. március 18-án 18 órától kerül sor a BBTE főépületének Aula Magna termében

Virtuális Bolyai Egyetem

Meghívottunk,

Romsics Ignác

Az első világháború – 100 év távlatából

címmel tart előadást.

A Nagy Háború története közel száz éve foglalkoztatja a történészeket. Eleinte a konfliktus okai és a hadiesemények iránt érdeklődtek. Szükségszerű volt-e a négy éves öldöklés vagy elkerülhető lett volna? És végződhetett volna-e másként, vagy elkerülhetetlen volt a központi hatalmak veresége? Az 1970-es évektől  előtérbe kerültek a társadalom- és kultúrtörténeti szempontok, többek között az erőszak hatása a frontkatonákra és a civilekre egyaránt. Igaz-e, hogy a 20. század minden katasztrófája visszavezethető az I. világháború "őskatasztrófájára"? Legújabban a háború emlékezetéről születtek fontos szakmunkák. És persze minden korszak emberét érdekelték a következmények: a multietnikus birodalmak felbomlása és nemzeti szempontból homogénebb államok létrejötte. A magyar és a nemzetközi szakirodalomból kiindulva Romsics Ignác ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat előadásában.

Időpont: 2014. március 18., 18 óra

Helyszín: Babeş-Bolyai Tudományegyetem főépülete (Farkas / Kogălniceanu u. 1.), Aula Magna

Szervezők: Bolyai Társaság, Babeş-Bolyai Tudományegyetem

Támogatók: Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa

Bethlen Gábor Alap

A rendezvény fővédnöke Magdó János főkonzul.