Korunk kritikusai

Horváth Andorral Selyem Zsuzsa és Szigeti Attila beszélget a Mellérendelő következő kiadásában.

KORUNK KRITIKUSAI

Horváth Andorral

a humántudományos gondolkodás határvidékein

A MELLÉRENDELŐ

című beszélgetéssorozat ötödik, egyben befejező

találkozása alkalmával

HORVÁTH ANDORral

SELYEM ZSUZSA és SZIGETI ATTILA

beszélget

Időpont:

2014. március 3-án, hétfőn este 7 órától

Helyszín:

Tranzit Ház

str. Barițiu/Malom utca 16.

Az est főbb kérdésirányai:

Egyáltalán mi a kritika tárgya? A jelenleg uralkodó és terjedő társadalmi berendezkedés – nevezzük akár kapitalizmusnak, akár nyugati típusú demokráciának –, vagy az európai („a nyugati”) civilizáció világhódító szerepe – a globális társadalom, az „emberi jogok” egyetemessége, a „civilizációk ütközése”? Miben áll a két megközelítés közötti különbség? Az első esetben felmerül: van-e a kapitalizmusnak alternatívája, mi a jövője, a második esetben a hangsúly az emberiség egészére esik: mit jelent a történelme és kultúrája szerint plurális emberiség perspektívájából kérdésessé tenni az európai (görög-római-keresztény eredetű) univerzalizmust?

Támpontok:

Alain Badiou, Slavoj Žižek, Tamás Gáspár Miklós, Peter Sloterdijk munkássága