Főoldal /
Bucur Tünde Csilla, bucurtunde@gmail.com
Igék, helyek, szerepek és intézmények tükrében: születettem: Segesváron, élek: Kolozsváron; PhD fokozatot szereztem: a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen, kutattam: Závada Pál szociográfiáját és regényeit; dolgozom: magyartanárként a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban; kikapcsolódom: hegyi túrázáson; feltölt: az úton levés állapota.
Az irodalomtörténet időben, nyelvi szinten, problematikában, világlátásban és témában idegen világa az irodalmat, majd közvetve az olvasást távolítja el a tizenévesektől. Közelítsünk a ma szövegei felől! Frissítsük fel módszertárunkat! A diákok többségének nem önmagában az olvasás okoz gondot, hiszen legtöbbjük szívesen olvas, csak nem a kőbe vésett kánon darabjait, kötelező olvasmányokat, a százados távolságból szóló írásokat. A hagyományos módszerekkel, olvasmánylistákkal nem sikerül megszerettetnünk a diákokkal az irodalmat, az olvasást. A kezdeti kudarcok pedig meghatározóak az olvasási szokások kialakulásában, ahogy a kezdeti sikerélmény is: a magukkal ragadó olvasmányok nevelik ki az olvasót, még akkor is, ha nem rögtön a klasszikusokkal kezdi. Hiszen csak a gyakorlott olvasó képes a mélyrétegekbe hatolni, az olvasást a jelen világunkra is reflektálni tudó tevékenységként értelmezni. Éppen ezért a műhely azzal foglalkozik, hogy kapcsolódási pontokat keressen, amelyek felől közelíthet az irodalomértés, irodalom(történet)olvasás felé.
Nem alternatív tankönyvet írunk, nem csak óravázlatot és nem is tanulmányt, mégis kicsit mindhármat. A cél, hogy tudományos háttérmunkát követően taníthatóvá tegyünk, változatos módszerekkel, izgalmas digitális anyaggal (esetleg projekttervvel) órai feldolgozásra ajánljunk egy-egy irodalmi alkotást:
- Kortárs (erdélyi) szerzők
- A kortárs felől az irodalomtörténet – kapcsolódási pontok
- Bestsellerek irodalomórán – kapcsolódási pontok