(Pszeudo-)Jeromos és a sororok

Korondi Ágnes (OSZK), az OSZK kutatója szerdán tart előadást intézetünkben.

Dr. Korondi Ágnes, az OSZK kutatója, a BBTE Hungarológiai Doktoriskolájának végzettje szerdán délután 4 órától tart előadást intézetünkben, a Dézsi Lajos teremben.

Az 1515-ben, a margitszigeti dominikánák számára másolt Virginia-kódex egyharmadát a nagy erudíciójáról nevezetes Szent Jeromosnak tulajdonított Regula monachorum fordítása teszi ki. Vajon miért tarthatták a latin egyházatya neve alatt forgalmazott szabálygyűjteményt megfelelő olvasmánynak a szigeti apácák lelki vezetői? Milyen utasításokat és milyen módosításokkal adtak e szövegben a sorok kezébe? S milyen szerepkörben jelenik meg a szöveg beszélőjeként feltüntetett Jeromos, aki bibliafordítói, filológusi tevékenysége mellett arisztokrata nők lelki vezetőjeként is hírnevet szerzett?

Az előadásra a Bolyai Társaság vendégtanár-programja keretében kerül sor.