Börtön és írás ‒ börtönírás a kora újkorban

Tóth Zsombor előadása Kolozsváron

Szeretettel várjuk az érdeklődőket Dr. Tóth Zsombor, a Magyar Tudományos Akadémia kutatójának

a Virtuális Bolyai Egyetem keretében szervezett

Börtön és írás ‒ börtönírás a kora újkorban

A börtöntapasztalat történeti antropológiai kontextusairól

című előadásán

március 6-án, kedden 18 órától a BBTE BTK Brassai termében.

A börtönirodalom a nemzetközi kutatásban részint azt a világirodalminak is nevezhető korpuszt jelöli, amely Boethiustól indítható és Primo Leviig, valamint sok más 20. századi börtön- és lágertapasztalatot megjelenítő szövegig tart, illetve magát az irodalom- és társadalomtörténeti kutatást is, amely a fogság- és börtöntapasztalat és diskurzusainak vizsgálatát célozza meg. Előadásom, fókuszában a kora újkori magyar hagyománnyal, arra tesz kísérletet, hogy a „magyar börtönirodalom” lehetséges korpuszát rajzolja meg, továbbá a börtöntapasztalat és íráshasználat írásantropológiai és eszmetörténeti kontextuális összefüggéseit vázolja fel. A kora újkori fogságban keletkezett szövegek kulturális és történeti referenciáinak vizsgálata ugyanis lehetővé teszi a börtöntapasztalat mellett a száműzetés, vagyis az exilium, illetve a köréje felépülő kora újkori migrációs kultúra sajátosságainak az újszerű értelmezését is.

Tóth Zsombor