BBTE – projekt és rendezvények a Refo500 keretében, 2015–2017

Megtalált, elfeledett, újrahasznosított hagyományok. Reformációk és (újra)értelmezett Í(í)rás, kegyesség, identitás és társadalmi változás a keleti és nyugati kereszténység találkozásának mezsgyéjén

Koordinátorok: dr. Gábor Csilla egyetemi tanár, dr. Nóda Mózes egyetemi docens, dr. Péter István egyetemi adjunktus, dr. Zamfir Korinna egyetemi tanár

Rendezvények

Tudományos rendezvények

1. 2015 Műhely I.: [a projekt elindítása, (2015. 12. 02.)].

2. 2016 2016. október 21–22.: Interdiszciplináris párbeszéd V., Emlékezés és felejtés (szervező a BBTE és a Bolyai Társaság; a rendezvény egyik blokkja/napja ehhez a projekthez kapcsolódik)

2016. november 11–13.: Teológia a társadalomért (szervező: Római Katolikus Teológia Kar) 2016. november 17–18.: A reformáció erdélyi eseménytörténete – a protestáns sokszínűség kialakulása, a reformáció nyereségei és veszteségei (szervező: Református Tanárképző Kar)

2016 november: A Szentírás hermeneutikája és politikája (szervező: BBTE, Biblikus Intézet)

2016. december 9–10: A változás kihívásai és kultúrái a 16–18. századi Erdélyben

(szervező: BBTE BTK Magyar Irodalomtudományi Intézet, Res Litteraria Transylvaniae Vetus Irodalom- és Művelődéstörténeti Műhely)

3. 2017 2017 február: Egyházi reformok, politika, eszmetörténet (műhelykonferencia, szervező: BBTE BTK Magyar Irodalomtudományi Intézet, Res Litteraria Transylvaniae Vetus Irodalom- és Művelődéstörténeti Műhely) – a pontos dátum a tanévszerkezet függvénye, időben közölni fogjuk

2017. március 17–18.: A reformáció aktualitásai (műhelykonferencia, szervező: BBTE BTK Magyar Irodalomtudományi Intézet)

2017 május: a doktorandusz TDK keretében a Refo500 saját blokkja

2017. október 27–28.: 1517–2017: a (zűr)zavartól az elrendeződésig, évfordulós konferencia

2017. november: A reformáció ökumenikus szemszögből (szervező: Római Katolikus Teológia Kar, Teológiai Napok)

Egyedi előadások, sorozatok

2016 október, november, december: a Virtuális Bolyai Egyetem (VBE) témái és előadói az évfordulóhoz kapcsolva (részletek később)

2017 február, március, április: VBE témák és előadók az évfordulóhoz kapcsolva (részletek később)

Népszerűsítő, a szélesebb közönséget megszólító rendezvények

2016 március – 2017 október: Kolozsvár vallási sokszínűsége: templom-, parókia-, plébánia- és felekezetlátogatás az interkonfesszionális nyitottság jegyében (az érdeklődők betekintést nyerhetnek a meglátogatott felekezet történetébe, hitvallásába, szimbólumrendszerébe, felekezeti jelenébe; a rendezvény minden érdeklődő számára nyitott, fordítást biztosítunk)

2016 március: A megtalált, az elfelejtett és az újrahasznosított hagyományokról, kerekasztalbeszélgetés a helyi Refo-tagokkal a projektről és a tervekről

2017: Kincses Kolozsvár, időszaki kiállítások: a különféle felekezetek tulajdonában levő kegytárgyak, fontosabb egyházi iratok bemutatása (a kiállításokhoz különféle programok kapcsolódnak: megnyitó, tárlatvezetés, foglalkozás iskolásoknak stb.)

2017. október 30–31.: Egyházi megújulás – változások a liturgiában, egyházi zenében, egyházi törvénykezésben – előadások a Református Tanárképző Kar keretében

2017: 1517-ről, a folytatásról és következményeiről szakmai szemmel (időszakos médiamegjelenés)