Az irodalom levéltári forrásai

Román kollégáink idei konferenciájának nyitóelőadását meghívott munkatársunk tartja.

A Bölcsészkar Román Irodalomtudományi Intézete és az Octavian Goga Megyei Könyvtár közös szervezésében sorra kerülő, az irodalom levéltári forrásait, azok felhasználásának módszertani és gyakorlati kérdéseit taglaló konferenciát a könyvtári napok keretei között szervezik.

A konferencia programja:

Arhivele istoriei literare

(organizată în colaborare cu Facultatea de Litere a UBB)

Program: marţi, 29 mai, orele 14.00 – 18.00, sediul BJC

Keynote speaker:lect. dr. Levente T. Szabó, Umbra arhivelor? Istoria literară recentă şi sursele arhivistice

Desfăşurarea lucrărilor secţiunii (moderator: prof. dr. Ioana Both)

Oana Rusu,Editarea manuscriselor lui D. Popovici. Proiectul unei noi ediţii de autor

Ema Porumb, Istoria literaturii romane ca disciplină academică, reflectată în documentele din arhiva Popovici

Olimpia Merean, Manuscrisele lui D. Popovici: probleme si etape ale editării

Denisa Tcacenco,  Adnotări - fondul de carte „Popovici-Petrescu"

Mirela Bălaș-Tomoiagă, Arhiva intimității - între public și privat. De la document la text literar.

Andra Juhasz, Dosare din „zodia timpului care nu se mai măsoară”

Dana Dolgu, Liviu Petrescu la revista „Steaua”

Ema Marini-Pop, Liviu Petrescu – activitatea publicistică („Tribuna” 1965-1974).