< Vissza a szak honlapjára

Magyar Română English

Főoldal /

Bevezetés az irodalom társadalomtörténetébe (2015)

 

Letöltöm a tantárgy hivatalos leírását és vizsgakövetelményeit pdf-formátumban

Mintafeladat az írásbeli vizsgához

 

Félév közbeni otthoni feladatok listája

Pót- és javítóvizsga

 

Végleges jegyek

 

A foglalkozások / gyakorlati előadások tematikája: 

1. Hol az irodalom határa? A kortárs irodalomtudomány kontextualista kihívásai

2. Mire buknak az olvasók – mitől népszerű egy szöveg? Az irodalmi érték társadalmi környezetei és az irodalmi kanonizáció tényezői. A magas- és populáris kultúra kérdése az irodalomtudományos logikákban

3. Mit látunk és hallunk, ha irodalmat olvasunk? Az irodalmi szöveg vizuális komponensei és (multi)mediális környezetei a múltban és a jelenben

4. Lehet-e nacionalista az irodalom? S ha igen, akkor mit kezdhetünk vele? Az irodalmi ideológiák kérdése a kortárs irodalmi gondolkodásban

5. Egy fogas irodalmi viszony: az irodalom és az idő

6. Irodalom és eszmetörténet. Alapozás az eszmetörténet mai irányzatainak irodalomtudományi használatához

7. Milyen az irodalom, ha hyper? Az irodalom és a digitális bölcsészet

 

Kötelező irodalom:

Hász-Fehér Katalin, Arany János költészetének dialogikus jellege = Tanulmányok. Újvidéki Egyetem BTK, Újvidék, 2010, 41-61.

Hites Sándor, Száműzetésbe születni. Mikes és a magyar emigrációk, Magyar Tudomány 2012/3, 285-291.

Kerényi Ferenc, A régi magyar színésznők névhasználatáról = K. F., Színek, terek, emberek. Irodalom és színház a 18-19. században, Ráció Kiadó, Bp., 2010, 139-144.

Szilágyi Márton, A költő mint társadalmi jelenség. Csokonai Vitéz Mihály pályafutásának mikrotörténeti dimenziói, Ráció Kiadó, 2014, 261-308.

Szilágyi Zsófia, Móricz Zsigmond, Kalligram, Pozsony, 2013, 7-46.

Takáts József, A kultuszkutatás és az új elméletek = T. J., Módszertani berek. Írások az irodalomtörténet-írásról, Jyväskylä, 2006, 53-65.

T. Szabó Levente,Az irodalmi határidő feltalálása a 19. század közepén = Újrateremtett világok. Írások Cs. Gyimesi Éva emlékére, szerk. Berszán István és Balogh F. András, Argumentum, Budapest-Kolozsvár, 2011, 243-253.

Zentai Mária, Henriktől Peturig. Vörösmarty Mihály Keserű pohár című versének kontextusváltásai = A látható könyv. Tanulmányok az irodalmi intermedialitás köréből, szerk. Hász-Fehér Katalin, 2006, 259-276.

Copyright © 2011 Magyar Irodalomtudományi Intézet, Magyar nyelv és irodalom szak, Babeş–Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár

Készítette a Weblap.ro