< Vissza a szak honlapjára

Magyar Română English

Főoldal /

A 19. század második felének magyar irodalma

2010/ 2011. egyetemi év                                                                                                        

A tárgyhoz kötődő fontos időpontok

május 20.: a dolgozatok, projektfeladatok leadási határideje

június 3., 12-19.: projektfeladatok, dolgozatok közös megbeszélése

vizsgák időpontjai végzősöknek:

  • május 25, 8 óra
  • június 2, 10 óra

pótvizsgák időpontja végzősöknek:

  • június 8., 8 óra
  • június 9, 8 óra

utolsó pótvizsga végzősöknek dékáni engedéllyel:

  • június 21., 8 óra, kizárólag írásbeli (előzetes bejelentkezéssel elektronikus levélben)

A 19. század második felének magyar irodalma

  • június 9, 8 óra
  • június 24, 8 óra
  • hallgatók által szorgalmazott harmadik és negyedik időpont:június 28 és 29., 8 óra

Szemináriumi érdemjegyek

A vizsgákra feliratkozott hallgatók

II. félév

 

dr. T. Szabó Levente

A tárgy kódja: LM 22161 (A szak), LM 22261 (B szak)

Román elnevezése: Istoria literaturii maghiare IV.

Kreditek: 6 kreditpont

 

A tantárgy részletes alapozó bevezetés a klasszikus magyar irodalomba, alaptárgyként heti háromórás előadás (és A szakon ugyanekkora szeminárium) formájában problémacentrikusan járja körül a 19. század második felének magyar irodalmát európai kulturális és irodalmi kontextusban, külön sorozatot szentelve a modernizáció és az irodalom lehetséges történeti összefüggéseinek és különleges hangsúlyt fektetve a korszerű európai irodalomtörténeti eredményekre.

 

Előadások témajegyzéke

 

1. Bevezetés a 19. század „második felének” „magyar” „irodalmába”. Mitől és hogyan korszak a 19. század második fele az irodalomban? A korszak forrástípusai, korszakhatárai, az irodalomtörténet és a korszakkal foglalkozó más historiográfiai ágazatok lehetséges viszonya. Az irodalom nemzetfogalmai: az irodalmi nemzetfogalmak szerepe a korabeli magyar nemzetépítési törekvésekben.

2. Az irodalom társadalomtörténeti értelemben vett modernizációja: az irodalmi szakmák / hivatások / foglalkozások létrejötte. A modern magyar irodalmi értelmiség létrejötte és legfontosabb ideológiái európai irodalmi környezetben

3. A társadalomtörténeti értelemben vett specializált modern tudományok kialakulása és az irodalmi mező szakosodása: a szépirodalom és az irodalmi metabeszéd elválása. Az irodalmi metabeszéd specializált formáinak létrejötte: az irodalmi kritika mint műfaj önállósulása és változatainak kialakulása, a narratív irodalomtörténet kezdetei, a magyartanári szerep kialakulása és tartalma. Az irodalmi szakosodás formáiról való viták: a szaknyelv kimunkálásának dilemmái.

4. Az irodalmi kultuszképződés századközépi mechanizmusai. Az irodalmi megőrzés új politikája és a modern, nyilvános múzeumok létrejötte. Az irodalmi emlékezet és a modernség új vizuális fordulata: a panteonizáció, a muzealizáció és az irodalmi kultuszok vizulitása.

5. A modern dilettantizmus kialakulásának mechanizmusai a magyar irodalomban: az amatőr és a dilettáns fogalmainak szerepváltása és a dilettantizmus értékelő képzetté válása a 19. század közepének jelentős irodalmi eszmecseréiben. A dilettantizmus és irodalmi profizmus új megkülönböztetésének szerepe az irodalmi modernizációban.

6. A világirodalom modern feltalálása és a 19. századi globalizáció. Transznacionális irodalomfogalmak a magyar irodalomban és Európában a 19. század közepén. Az Összehasonlító Irodalomtörténelmi Lapok indulása és szerepe a nemzetközi komparatisztika kialakulásában.

7. A századközép eposzírói elméletei és ami az eposz 19. századi igényének háttere az európai irodalmakban és magyar környezetben. Az „újrahasznosított” középkor mint az epika sikerének mozgatórugója. Az eposz átírása a regény és a verses regény néhány formájában.

8. A történetírás és a szépirodalmi történelmi elbeszélés elkülönböződése és ennek következményei. A történelmi regény eltérő poétikai paradigmái a 19. század második felében.

9. A modernitás irodalmi diskurzusai és a szöveggé írt város: metropolisz-narratívák a 19. század végének magyar és közép-európai irodalmi diskurzusában. Elhagyatottság, vidékiség: a kisváros mögöttes tere az irodalomban és a modern provincializmus képzetének feltűnése. 

10. Az új népiesség és az antimodernizmus kulturális toposzai. Az új népiesség változatai, az irodalmi regionalizmus változatai és az irodalom által forgalmazott Erdély-képek. A primitív mint modern: a népi primitivitás képe, a primitivizmus művészeti irányzata és a modernizáció hagyománybontó elképzelései az új népiesség egyik vonulatában.

11. A modernista szubjektum néhány új elbeszélési stratégiája a prózában, a lírában és a drámában: az én szóródása és a nárcizmus poétikai következményei. A bohémség és a dandyzmus mint társadalmi jelenségek és irodalmi alakváltozataik Mikszáth, Ignotus, Asbóth, Tolnai és mások szövegeiben. A szubjektum elbeszélése és a novellaciklus mint poétikai képződmény

12. A betegség narrációi és a modernista elbeszélés. A kórok szerepe a nyugati és magyar naturalista poétikai elképzelésekben. Ajzószerek, kábítószerek és poétikai stratégia: az érzékelés modern poétikái.  Nevrózusság, hisztéria, őrület, bolondság: a normalitás és az őrület társadalomtörténeti reprezentációi és irodalmi újraírásai Thury, Mikszáth, Lovik, Csáth és mások műveiben. A test modernista poétikái a magyar irodalomban.

13. Művészetképek és művészetértelmezések a 19. század utolsó időszakának magyar irodalmában. Az antikvitás mint sajátos kulturális tradíció instrumentalizálása a magyar irodalmi modernségben.

14. Irodalmi csoportosulások és intézményeik: a budapesti kávéházi irodalmi kultúra, a századvégi irodalmi szalonok és a vidéki írói csoportok. A „fiatal írók” irodalma és az irodalmi lázadás önértelmező elbeszélései a századforduló irodalmában. Az új irodalmi csoportosulások és a korszakváltás vélelmezése: A Hét és a Nyugat indulása.

 

Kötelező irodalom jegyzéke:

 

Ady Endre: két tárcalevél ismerete Ady párizsi tudósításaiból, Az irodalmi köztelek

Ambrus Zoltán: Ninive pusztulása, Midás király

Arany János: Évnapra, Névnapi gondolatok, Ősszel, Vojtina-levelek, A sárkány, Gondolatok a békekongresszus felől, Letészem a lantot, Kertben, Visszatekintés, Évek, ti még jövendő évek, Itthon, Fiamnak, Mint egy alélt vándor, Az örök zsidó, Rákócziné, A méh románca, Mátyás anyja, A walesi bárdok, Ágnes asszony, Szondi két apródja, V. László, Rozgonyiné, Török Bálint, Szibinyáni Jank, Szondi két apródja, A hamis tanú, Ágnes asszony, Széchenyi emlékezete, Honann és hová?, A lepke, Vásárban, Hídavatás, Az üneprontók, Tetemrehívás, A képmutogató, Kozmopolita költészet, Tamburás öregúr, Kertben, Ének a pesti ligetről, Vörös Rébék, Naturam furca expellas…, Honnan és hová, A tölgyek alatt, Éjféli párbaj, Az ünneprontók, Tengeri-hántás, Epilógus, Hadshi-Jurt

A nagyidai cigányok, Buda halála, a Toldi-trilógia darabjai, Bolond Istók

Naiv eposzunk, Irányok

Arany László: A délibábok hőse

Asbóth János: Álmok álmodója

Bródy Sándor:Húsevők, Rembrandt eladja holttestét, Adada

Cholnoky László: Prikk mennyei útja

Csiky Gergely: Buborékok

Czóbel Minka: Eunoïa, Tört sugárban

Gozsdu Elek: Spleen

Gyulai Pál: Horatius olvasásakor, A Széchenyieskedők, Költő és kritikus, Írói recept

Egy régi udvarház utolsó gazdája, A tárcaelbeszélésekről

Hatvany Lajos: Szimat és ízlés

Ignotus Hugó: Kelet népe, Változatok szemjátékra

Jókai Mór: öt összefüggő, irodalomszemléleti természetű publicisztikai szöveg ismerete,

Szegény gazdagok, Kiskirályok, Az élet komédiásai

Jósika Miklós:Regény és regényítészet

Justh Zsigmond: tetszőlegesen választott novella ismerete

Kemény Zsigmond: A szív örvényei, Özvegy és leánya, Élet és irodalom

Kiss József:De profundis, Influenza

Komjáthy Jenő: A homályból, Delíriumban, Schopenhauer, Reviczky Gyula halálára

Lovik Károly:A néma bűn, Árnyéktánc

Meltzl Hugó: A kritikai irodalomtörténet fogalmáról

Madách Imre: Az ember tragédiája

Mikszáth Kálmán: A jó palócok, Új Zrínyiász, Szent Péter esernyője, Beszterce ostroma

Petelei István:Klasszi, Árva Lotti

Reviczky Gyula: Apai örökség, Arany Jánosnak, Pálma a Hortobágyon, Don Juan a másvilágon, Perdita

Thury Zoltán:Az ember, aki hazaballagott

Toldy István: Anatole

Tömörkény István: Csata a katonával

Vajda János: A kárhozat helyén, Húsz év múlva, Harminc év után, A virrasztók, Luzitán dal, De profundis, Sodoma, Nádas tavon, A vaáli erdőben, Memento mori, A városligetben, Az üstökös, Vasúton

 

Kötelező szakirodalmi munkák:

 

Dávidházi Péter, Hunyt mesterünk. Arany János kritikusi öröksége, Argumentum, Bp, 1994, 221-275.

Szegedy-Maszák Mihály, Világirodalmi távlat megteremtése. 1908. Megjelenik a Nyugat folyóirat első száma  = A magyar irodalom történetei 1800-tól 1919-ig, szerk. Szegedy-Maszák Mihály ─ Veres András, Gondolat, Bp., 2007, 704-722.)

T. Szabó Levente, Mikszáth, a kételkedő modern. Történelmi és társadalmi reprezentációk Mikszáth Kálmán prózapoétikájában, L’Harmattan, Budapest, 2007, 32-58. (Ligatura Könyvek 3.)

Szajbély Mihály, Jókai Mór, Kalligram, Pozsony, 2010, 19-58.

Takáts József, Arany János szokásjogi gondolkodása, ItK 2002/3-4., 295-313.

 

Szemináriumok

 

ELSŐ SZEMINÁRIUMI CSOPORT [MAGYAR–ANGOL]:

 

1.Bevezetés a „19. század” „második felének” „magyar” „irodalmáról” való történeti diskurzus problémáiba: korszakfogalom, cezúrák, irodalomfogalmak. Mitől modern a modern magyar irodalom?

 

2. A többszólamúság technikái és fokozatai a 19. század közepének prózájában

Kemény Zsigmond: A szív örvényei

Dosztojevszkij: A hasonmás

 

Bényei Péter, “A szerelem élete” (A Kemény-elbeszélések világképe és poétikája) = Kemény Zsigmond, Kisregények és elbeszélések, s. a. r. Bényei Péter, Debrecen, 1997, 257–280.

 

3. A kulturális emlékezet politikája és a századközépi vizuális fordulat

 

Akadémiai emlékkönyv a Kazinczy Ferenc születése évszázados ünnepéről, Pest, 1859. 

– a Vasárnapi Újságnak és a Kolozsvári Közlönynek az ünnepségekre vonatkozó szövegei és képei 

 

Dávidházi Péter, „Isten másodszülöttje”. A magyar Shakespeare-kultusz természetrajza, Budapest, Gondolat, 1989, 1–27.

 

4. A pikareszk és újraértelmezése Gogolnál és a magyar „elveszett nemzedék” szövegeiben

 

Nyikolaj Vasziljevics Gogol, Holt lelkek

Arany László, A délibábok hőse

 

5. Az őrület prózapoétikái és a modernista elbeszélés

 

Mikszáth Kálmán: Beszterce ostroma

Ny. V. Gogol: Egy őrült naplója

 

6. A világirodalom modern feltalálása és képzetei

 

Az Összehasonlító Irodalomtörténeti Lapok (később: Acta Com Az Összehasonlító Irodalomtörténeti Lapok (később: Acta Comparationis Litterarum Universarum) első évfolyamából (1877) a felvezető programszöveg és öt folyóiratszám alapos ismerete kötelező

 

7. A verses regény mint európai műfaj

 

Arany János: Bolond Istók

George G. N. Byron: Don Juan

 

8. Módszertani szeminárium: szemináriumi dolgozatok előzetes bemutatása és megbeszélése

 

9. Egy médiumváltás és reprezentációi: a színház és a szerepjátszás történetei a 19. századi európai irodalmi elbeszélésben

 

Bródy Sándor: Színészvér

Anatole France: Színésztörténet

 

10. A nagyváros mint kulturális metafora: az urbanizáció irodalmi megjelenítései európai kontextusban

 

Ambrus Zoltán: Midás király

Charles Baudelaire: két, szabadon választható szöveg a témakörbenA romlás virágai és A fájó Párizs című kötetekből

 

11. A Ninive-toposz modern alakváltozatai és a bibliai narratívák státusa a korai modernista magyar irodalomban

 

Ambrus Zoltán: Ninive pusztulása

Anatole France: Thaïs

 

12. A detektívtörténet és a modernista elbeszélés reflexív fordulata

 

Mikszáth Kálmán:Szent Péter esernyője

E. A. Poe : Az ellopott levél

 

13. Víziók a társadalomról, a testről és a társadalmi kapcsolatokról a naturalizmus európai és magyar változataiban

 

Bródy Sándor : Nyomor (a teljes korabeli novelláskötet ismerete kötelező)

Guy de Maupassant : A gömböc

 

14. Lapkultúra és irodalmi kánon: A Hét és A Nyugat indulása

(négy lapszám alapos ismerete kötelező az első félév anyagából mindkét lap esetében)

 

 

MÁSODIK SZEMINÁRIUMI CSOPORT [MAGYAR–NÉMET, ROMÁN, FRANCIA, FINN, JAPÁN stb.]:

 

1. Bevezetés a “19. század” “második felének” “magyar” “irodalmáról” való történeti diskurzus problémáiba: korszakfogalom, cezúrák, irodalomfogalmak. Mitől modern a modern magyar irodalom?

 

2. A groteszk változatai a 19. század közepének magyar és világirodalmában

 

Arany János: Bolond Istók

Gogol: Az orr

 

3. Irodalmi rendszer és testkánon: Arany János: A nagyidai cigányok,Alkalmatosságra írott versek (Disznótoros versek)

 

Milbacher Róbert, „Rólad a mese mezitlábos czigány múzsaleány!?” (Második közelítés A nagyidai cigányokhoz), ItK 1997/3–4., 347–383. (új változata: Milbacher Róbert: „...földben állasz mély gyököddel..." A magyar irodalmi népiesség genezisének akkulturációs metódusa és pórias hagyományának vázlata. Osiris Kiadó, 2000.)

 

4. A világirodalom modern feltalálása és képzetei

 

Az Összehasonlító Irodalomtörténeti Lapok (később: Acta Comparationis Litterarum Universarum) első évfolyamából (1877) a felvezető programszöveg és öt folyóiratszám alapos ismerete kötelező

 

5. Irodalomszemléleti keretek és a történelmi regény poétikája Kemény Zsigmondnál

Kemény Zsigmond: Özvegy és leánya

 

6. Mikszáth Kálmán novellafüzérei: Tót atyafiak, A jó palócok

Szilágyi Zsófia, Műfaj és szövegtér (A tót atyafiak – A jó palócok értelmezéséhez), ItK 1998 / 3–4., 514–533.

 

7. Művészet-értelmezések a modernségben

Asbóth János: Álmok álmodója

Thomas Mann: Halál Velencében

 

8. Módszertani szeminárium: szemináriumi dolgozatok előzetes bemutatása és megbeszélése

 

9. A Don Quijote-toposz újraírásai

Mikszáth kálmán: Beszterce ostroma

Gustave Flaubert: Bouvard és Pécuchet (eredetileg magyarul: Két újkori Don Quijote, 1882.)

 

10. A társadalom ábrázolásának korai modernista színházi poétikái

Bródy Sándor:A dada

Henrik Ibsen: A vadkacsa

 

11. A város mint kulturális metafora: irodalmi víziók a modernizálódó nagyvárosról

Heltai Jenő: A Kerepesi út, Tőzsde-dal

Ambrus Zoltán: Midás király

 

12. Őrület és modern prózapoétika

Kosztolányi Dezső : a Bolondok  című kötet anyaga

E. A . Poe : Dr. Kátrány és Toll professzor módszere

 

13. Szerepjáték, felbomló személyiség: 

Ignotus (Veigelsberg Hugó): Emma asszony levelei (öt levél ismerete kötelező)

Cholnoky László, Prikk mennyei útja

 

14. Lapkultúra és irodalmi kánon : A Hét és A Nyugat indulása

(négy lapszám alapos ismerete kötelező az első félév anyagából mindkét lap esetében)

 

Szegedy Maszák Mihály, Világirodalmi távlat megteremtése. 1908. Megjelenik a Nyugat folyóirat első száma =  = A magyar irodalom történetei 1800-tól 1919-ig, szerk. Szegedy-Maszák Mihály ─ Veres András, Gondolat, Bp., 2007, 704-722.)

 

A találkozók, felmérők, vizsgák időpontja:

A tárgy hetente három órás előadás és szeminárium formájában hallgatható az A szakon és három órás előadás, illetve két órás szeminárium formájában a B szakon.

A szemináriumi dolgozatok leadási határideje: 2011. május 12., 19 óra. Konzultációs időpontok: szerda és csütörtök, 14-15., illetve megegyezés szerint.

 

Az értékelés módja:

A félévi vizsga az előadás és a szeminárium szövegeinek ismeretét, és az ezekre a szövegekre alapozott szövegértési képességeket és készségeket kívánja felmérni. A tárgy vizsgája három részvizsgából tevődik össze:

1. A szemináriumi minősítést a félévi szemináriumi munka és a szemináriumi dolgozat középarányosa adja. Ha ez eléri az öt pontot, akkor írásbeli és szóbeli vizsgával folytatódik az ismeretek ellenőrzése. A szemináriumi dolgozatok elbírálási kritériumai: innovatív gondolatmenet, önálló, értelmező jellegű szövegkezelés, filológiai alaposság és pontosság.

2. tesztszerű írásbeli

3. ezt még a teszt napján szóbeli követi egy tétellel a szemináriumból, hárommal az előadásból

A pótvizsgák írás- és szóbelijére bárki beléphet, de a szemináriumi jegy hiányában nem számolható végleges jegy mindaddig, amíg a hallgató nem szerzi meg az átmenő szemináriumi minősítést.

A szemináriumi dolgozat a 2010-2011-es egyetemi évben az A szakon rendhagyó módon ún. projektfeladat formájában készül: az első két hétben a hallgatókat a tárgy előadója hármas-négyes csoportokra osztja, kutatási feladatok közül választhatnak, majd a harmadik-negyedik héten kötelező konzultáción beszélik át a csoportokban készített szemináriumi dolgozat céljait, elvi és gyakorlati kérdéseit. A hallgatók a félév 8. hetének szemináriumán nyilvánosan mutatják be és vitatják meg az eredményeket: kitűnő bemutató esetén a végső vizsgajegyhez hozzáadott, megelőlegezett bónuszpont jár. A szemináriumi dolgozatok a ’mindenki egyért – egy mindenkiért’ elv alapján kerülnek elbírálásra: tehát a csoport minden tagja azonos jegyet kap (kivéve akkor, ha valamelyikük bizonyíthatóan másként teljesített, mint a csoport többi tagja). A projektfeladat célja, hogy a hallgatók egymástól is tanulva, egymást kiegészítve, kompetitív környezetben, folyamatos munkával sajátítsák el az irodalomtörténet művelésének alapvető képességeit.

A szemináriumi dolgozatok leadási határideje: május 20. A dolgozatok terjedelme: projektfeladatok esetén 25 000-30 000 karakter (szóközzel) (másként: 20 000 - 25 000 karakter).                                            

A vizsga részei:

  • szemináriumi teljesítmény (a végső jegy egyharmada)
  • rövid, tesztszerű írásbeli
  • szóbeli (azonnal a teszt megírása után)
Letöltöm a mintát a tesztszerű írásbelihez
Letöltöm a tételmintát a szóbelihez

 

 

 

Szervezés, a kivételes helyzetek kezelése:

Az előadásokon való részvétel nem kötelező, csupán ajánlott. A szemináriumokra való belépés feltétele a kijelölt szövegek elolvasása. A tizennégy szemináriumból kettő mulasztható. A plágiumot, a fegyelmi kérdéseket, a részképzést az érvényben levő egyetemi szabályok szerint kezelem.

 

A hallgatók figyelmébe a következő átfogó monográfiákat és kézikönyveket ajánlom:

 

Dávidházi Péter: Egy nemzeti tudomány születése. Toldy Ferenc és a magyar irodalomtörténet, Akadémiai, Bp., 2004.

Dobos István, Alaktan és értelmezéstörténet. Novellatípusok a századforduló magyar irodalmában, Kossuth Egyetemi Kiadó, Debrecen, 1995.

Eisemann György, Mikszáth Kálmán. Kísérlet, Korona, Bp., 2001.

 Gergely András (szerk.), Magyarország története a 19. században, Osiris, Bp., 2003.

Gyáni Gábor–Kövér György, Magyarország társadalomtörténete a reformkortól a második világháborúig, Osiris, Bp., 1998.

Hajdu Péter, Csak egyet, de kétszer. A Mikszáth-próza kérdései, Gondolat─Pompeji, 2005.

Hites Sándor, Még dadogtak, amikor megszólalt. Jósika Miklós és a történelmi regény, Universitas, Bp., 2007.

Imre László – Nagy Miklós – S. Varga Pál, A magyar irodalom története 1849-től 1905-ig, Debrecen, 1998.

Németh G. Béla, A magyar irodalomkritikai gondolkodás a pozitivizmus korában, Bp., 1980.

Pajkossy Gábor (szerk.), Magyarország története a 19. században. Szöveggyűjtemény, Osiris, Bp., 2003.

Porkoláb Tibor, „Nagyjainknak Pantheonja épűl”. Közösségi emlékezet, panteonizáció, emlékbeszéd, Anonymus Kiadó, Budapest, 2005.

Sőtér István (szerk.), A magyar irodalom története 1849-től 1905-ig, Akadémiai, Bp., 1965.

Szegedy-Maszák Mihály, Kemény Zsigmond, Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest, 1989.

Szilasi László: A selyemgubó és a „bonczoló kés”, Osiris–Pompeji, Bp.-Szeged, 2000.

Takáts József (szerk.), A magyar irodalmi kánon a XIX. században, Kijárat, Bp., 2000.

S. Varga Pál, A nemzeti költészet csarnokai. A nemzeti irodalom fogalmi rendszerei a 19. századi magyar irodalomtörténeti gondolkodásban, Balassi, Bp., 2005.

Copyright © 2011 Magyar Irodalomtudományi Intézet, Magyar nyelv és irodalom szak, Babeş–Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár

Készítette a Weblap.ro