< Înapoi la pagina specializării

Pagina principală / Ştiri, evenimente /

acum 13 ani

Rosa Liksom la Cluj la invitaţia noastră

Profesorii de limbă şi literatură finlandeză au organizat vizita scriitoarei finlandeze Rosa Liksom la Cluj între 21-24 octombrie 2010. Întâlnirea cu studenţii secţiei de finlandeză în ziua de 22. octombrie a fost urmată după masă de un spectacol lectură din proza scriitoarei şi proiecţia operei video Finlandia – A National Landscape în studioul Teatrului de Stat Maghiar din Cluj.

Enikő Molnár Bodrogi a lansat studiile de limba meänkieli pentru studenţii secţiei de finlandeză (în afară de universitatea noastră numai la Universitatea din Umeå, Suedia se predă această limbă finougrică).

Copyright © 2011 Departamentul de Literatura Maghiară, Specializarea de limba şi literatura maghiară, Universitatea Babeş–Bolyai, Cluj-Napoca

Site creat de Weblap.ro