< Înapoi la pagina specializării

Noutăţi

Pagina principală / Ştiri, evenimente /

acum 12 ani

INVITATIE / desfasurator / intrebari dezbatere publica intre candidatii la pozitia de Rector al UBB 15.02 – Recrutarea, selectia si ascensiunea profesionala a cadrelor didactice tinere

Vă invităm să participați la a doua dezbatere publică între candidații la poziția de Rector al Universității Babeș-Bolyai

Miercuri, 15 Februarie 2012

ora 19-21

in amfiteatrul Facultăţii de Sociologie şi Asistenţă Socială
B-dul 21 Decembrie 1989 Nr. 128 (intrare dinspre str. Anghel Saligny)

DEZBATERE TEMATICĂ ÎNTRE CANDIDAŢII LA FUNCŢIA DE RECTOR

Dintre cele zece teme propuse pe site, cele mai multe voturi au fost întrunite de recrutarea, selecţia şi ascensiunea profesională a cadrelor didactice tinere (24 voturi).

Invitaţi:
Prof. dr. Cristina Ciumaş, Facultatea de Stiinte Economice si Gestiunea Afacerilor (neconfirmat)
Prof. dr. Decebal-Radu Ciurchea, Facultatea de Fizica (infirmat)
Prof. dr. Daniel-Ovidiu David, Facultatea de Psihologie si stiinte ale Educatiei (confirmat)
Acad. prof. dr. Ioan-Aurel Pop, Facultatea de Istorie si Filosofie (confirmat)
Prof. dr. Enikő Vincze, Facultatea de Studii Europene (confirmat)

Moderator: Mihnea Măruţă, jurnalist

Desfăşurător eveniment

1. 19:00-19:05 Introducere, prezentare candidaţi, stabilire ordine vorbitori: moderator, 5 minute
2. 19:05-19:25 Prezentare idei principale din programele manageriale referitoare la tema dezbaterii: 4 candidați x 5 minute = 20 minute
3. 19:25-20:01 Întrebari preselectate de Redactia DemocratieUBB, trimise deja tuturor candidatilor: 3 intrebari x 4 candidati x 3 minute = 36 minute
3. 20:01-20:11 Pauză: 10 minute
4. 20:11-20:55 Întrebari adresate candidaților (individual) de către participanţii din sală: 44 minute.
5. 20:55 -21:00 incheiere: moderator, 5 minute.

Logistică
1. Masă pe care se expun copii ale programelor manageriale
2. Microfon / Amplificare
3. Înregistrare video
4. Streaming live

2. Intrebările redacţiei Democraţie UBB pentru candidaţi:

1. Ce părere aveţi despre raportul de venituri dintre cadrele didactice tinere şi cele care au trecut de mijlocul carierei din UBB?

2. Concursurile pentru posturile didactice din UBB au avut în ultimii ani o medie subunitara de candidati/post, în conditiile în care în universităţile din alte ţări numărul de candidaţi pentru un post este adesea de ordinul zecilor. Ce recomandări aţi face pentru o eventuală schimbare a metodologiei de concurs pentru posturi didactice şi de cercetare?

3. Proporţia acelor angajaţi în UBB în ultimii ani care au absolvit la alte universităţi (din România sau din alte ţări) este foarte scazută în comparaţie cu proporţiile întâlnite în universităţi importante din ţări dezvoltate. Este o problemă sau nu? Daca da, ce ar fi de făcut?

Pentru orice întrebare sau lămurire privind dezbaterea vă stăm la dispoziţie prin e-mail contact@democratieubb.ro

Copyright © 2011 Departamentul de Literatura Maghiară, Specializarea de limba şi literatura maghiară, Universitatea Babeş–Bolyai, Cluj-Napoca

Site creat de Weblap.ro