< Înapoi la pagina specializării

Pagina principală / Ştiri, evenimente /

acum 5 ani

Curs intensiv de vară

Reforma extinsă: narative, surse, metode.

Grupul de cercetare MTA BTK Lendület Hosszú reformáció Kelet-Európában (1500–1800), Universitatea Babeș-Bolyai, Societatea Bolyai, respectiv Biblioteca Centrală Universitară Lucian Blaga organizează curs intensiv de vară în perioada 1–4 aprilie 2019 cu titlul Reforma extinsă: narative, surse, metode. Beneficiarii cursului sunt studenți doctoranzi și masteranzi, iar programul va trece în revistă rezultatele teoretice și metodologice ale cercetărilor internaționale legate de paradigma reforma extinsă, aduncând în prim-plan aplicabilitatea acestora în cercetarea literaturii confesionale din Transilvania și Ungaria. Dintre cadrele didactice ale universității vor participa cu prelegere și workshop prof. univ. dr. Gábor Csilla, lect. univ. dr. Péter István și conf. univ. dr. Szegedi Edit.

Invităm publicul larg la deschiderea evenimentului și prezentarea plenară luni 1 aprilie de la ora 9 în sala Popovici a Facultății de Litere.

Copyright © 2011 Departamentul de Literatura Maghiară, Specializarea de limba şi literatura maghiară, Universitatea Babeş–Bolyai, Cluj-Napoca

Site creat de Weblap.ro