< Înapoi la pagina specializării

Noutăţi

Pagina principală / Ştiri, evenimente /

acum 7 ani

Burse de cercetare DAAD (Serviciul German de Schimb Academic)

pentru doctoranzi şi tineri cercetători

Bursele oferă doctoranzilor şi tinerilor cercetători posibilitatea de a efectua un stagiu de cercetare sau de perfecţionare în Germania. Oferta de finanţare se adresează diferitelor etape de calificare sau trepte din carieră. Bursele încurajează schimbul de experienţă între colegi şi formarea de reţele profesionale de specialitate. Termenele limită pentru burse de scurtă durată (1 până max. 6 luni) este 15 noiembrie şi 1 mai. Termenul limită pentru bursa de un an (între 7 şi 10 luni) este 15 noiembrie. Exigenţele privind nivelul competenţei lingvistice depind de proiectul şi de domeniul de specialitate ale candidatului. În ştiinţe umaniste, sociale şi cele juridice este nevoie de nivelul mediu al cunoştinţelor de limbă germană. Pentru informaţii suplimentare vă rugăm să vizitaţi pagina WEB www.daad.ro, sau contactaţi via e-mail info@daad.ro.

Copyright © 2011 Departamentul de Literatura Maghiară, Specializarea de limba şi literatura maghiară, Universitatea Babeş–Bolyai, Cluj-Napoca

Site creat de Weblap.ro