< Înapoi la pagina specializării

Pagina principală / Ştiri, evenimente /

acum 13 ani

A murit Cs. Gyimesi Éva

Istoricul, criticul literar, profesorul universitar, membru marcant al catedrei noastre Cs. Gyimesi Éva a a încetat din viaţă la vârsta de 65 de ani.

Înainte de schimbarea de regim, a fost o figură definitorie a intelectualităţii oponente din Romania.  A fost o figură marcantă de dascăl pentru  generaţii de absolvenţi ai universităţii noastre, unul dintre puţinii intelectuali  care s-a opus public totalitarismului înainte de 1989. După 1989 a refondat şi a condus catedra noastră timp de patru ani.

Cărţile sale au constituit puncte de reper în teoria şi istoria literară maghiară. Multe dintre aceste cărţi - inclusiv eseul briliant despre ideologiile transilvanismului ardelean - au putut fi publicate numai după 1989. În 2009, sub titlul Întroducere în hermeneutica dosarelor Securităţii şi-a publicat şi comentat dosarul de Securitate.

Odihnească-se în pace!

Copyright © 2011 Departamentul de Literatura Maghiară, Specializarea de limba şi literatura maghiară, Universitatea Babeş–Bolyai, Cluj-Napoca

Site creat de Weblap.ro