< Înapoi la pagina specializării

Pagina principală /

Ştiri, evenimente

O nouă generaţie de absolvenţi la secţia noastră fondată în 1872

Cursul festiv va avea loc în sala Eminescu pe 21 mai de la orele 12. În cadrul festivităţii va concerta Corul Unicante.

Burse Erasmus pentru studenţi

Oportunităţi de mobilitate Erasmus

Profesorul Dávid Csorba despre înmormantarea lui Mihály Apafi

Profesorul Dávid Csorba de la Institutul de Învăţămant Superior din Nyíregyháza va conferenţia despre despre înmormantarea lui Mihály Apafi

acum 8 ani

La ce este bună literatura? Rolurile sociale ale literaturii. Conferinţa anuală a Catedrei de literatură maghiară (8-9 aprilie 2010). Facultatea de Litere, Sala Bezdechi

Aki Kaurismäki

Cineastul finlandez Aki Kaurismäki va fi protagonistul prelegerilor ţinute de invitaţii catedrei, profesorii Tuomo Lahdelma és Jarmo Valkola de la Universitatea din Jyväskylä (Finlanda).

Lansarea de carte şi prelegerea lui András Kányádi

Fostul nostru coleg, în prezent conferenţiar la INALCO a forsz oaspetele nostru.

Eros

O nouă ediţie a întalnirilor literaro-filosofice co-organizat de Colegiul Invizibil .

Vă place? De curând suntem şi pe Facebook

Comunitatea secţiei de limbă şi literatură maghiară are deja profil oficial şi pe Facebook.

Trauma: Theory and Practice - Praga

Doctoranda catedrei, Imola Mikó a participat la conferinţa internaţională Trauma: Theory and Practice din Praga.

acum 9 ani

Levente T. Szabó a fost invitat la conferinţa bianuală a Association for Cultural Studies

Colegul nostru va fi ţine a prelegere despre posibilităţile analizei culturale ale discursului asupra dreptului de autor în literatura şi arta maghiară din secolul al 19-lea.

Fotografia

O nouă ediţie a întalnirilor literaro-filosofice co-organizat de Colegiul Invizibil în Cafeneaua Bulgakov.

acum 9 ani

Prima traducere literară din limba meänkieli în limba maghiară

Sveriges Författarfondet i-a oferit bursă d-nei conf. dr. EnikőMolnár Bodrogi pentru prima traducere literară din limba meänkieli în limba maghiară.

acum 9 ani

Studenţii secţiei maghiare a ajutat pe cei în nevoie

Cei din anul I. împreună cu tutorul lor de an şi cu colegii lor din anul III. au au participat în ShoeBox Project (sau: Proiectul ShoeBox) lansat de Societatea de Caritate Blythswood.

Lansare de carte

Lansarea cărţii despre traducerile Kalevalei în limba maghiară a lui Varga P. Ildikó: De la cerbul lui Hiisi la cerbul miraculos

Se lansează Caietul de lucru

Se lansează Caietul de lucru al unui grup de cercetare în cadrul programului de masterat „Studii de lingvistică și literatură maghiară”

Lansare cărţii doctorandului Borbély András

Lansare cărţii doctorandului Borbély András.

Balul bobocilor 2010

În acest an balul bobocilor de la secţia maghiară a fost organizat de studenţii anilor II. şi III. în sala Eminescu a Facultăţii de Litere în data de 9 decembrie 2010.

Minimum After Party 2010

Minimum After Party: lansarea revistei cu o singura aparitie Chaos Café, fotografii, sunete, filme.

acum 9 ani

Copyright © 2011 Departamentul de Literatura Maghiară, Specializarea de limba şi literatura maghiară, Universitatea Babeş–Bolyai, Cluj-Napoca

Site creat de Weblap.ro