< Înapoi la pagina specializării

Noutăţi

Pagina principală /

Ştiri, evenimente

Levente T. Szabó a fost invitat la conferinţa bianuală a Association for Cultural Studies

Colegul nostru va fi ţine a prelegere despre posibilităţile analizei culturale ale discursului asupra dreptului de autor în literatura şi arta maghiară din secolul al 19-lea.

Fotografia

O nouă ediţie a întalnirilor literaro-filosofice co-organizat de Colegiul Invizibil în Cafeneaua Bulgakov.

acum 7 ani

Prima traducere literară din limba meänkieli în limba maghiară

Sveriges Författarfondet i-a oferit bursă d-nei conf. dr. EnikőMolnár Bodrogi pentru prima traducere literară din limba meänkieli în limba maghiară.

acum 7 ani

Studenţii secţiei maghiare a ajutat pe cei în nevoie

Cei din anul I. împreună cu tutorul lor de an şi cu colegii lor din anul III. au au participat în ShoeBox Project (sau: Proiectul ShoeBox) lansat de Societatea de Caritate Blythswood.

Lansare de carte

Lansarea cărţii despre traducerile Kalevalei în limba maghiară a lui Varga P. Ildikó: De la cerbul lui Hiisi la cerbul miraculos

Se lansează Caietul de lucru

Se lansează Caietul de lucru al unui grup de cercetare în cadrul programului de masterat „Studii de lingvistică și literatură maghiară”

Lansare cărţii doctorandului Borbély András

Lansare cărţii doctorandului Borbély András.

Balul bobocilor 2010

În acest an balul bobocilor de la secţia maghiară a fost organizat de studenţii anilor II. şi III. în sala Eminescu a Facultăţii de Litere în data de 9 decembrie 2010.

Minimum After Party 2010

Minimum After Party: lansarea revistei cu o singura aparitie Chaos Café, fotografii, sunete, filme.

acum 7 ani

Artă și orientare în timp. Exerciții de lectură și scriere ale Cărții de teren

Serie de cursuri, seminarii și ateliere practice pentru studenții universității de artă Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Budapesta (atelierele la Stânca Zânelor) cu István Berszán

Rosa Liksom la Cluj la invitaţia noastră

Profesorii de limbă şi literatură finlandeză au organizat vizita scriitoarei finlandeze Rosa Liksom la Cluj

László Krasznahorkai la Litere

Cunoscutul scriitor maghiar a fost oaspetele nostru.

acum 7 ani

Lansarea anului universitar la secţia maghiară

La secţia maghiară anul universitar 2010/2011 va începe cu prelegerea colegului nostru lingvist dr. Attila Benő.

acum 7 ani

S-a lansat specializarea finlandeză principală

Începand cu anul universitar 2010/2011 s-a lansat specializarea principală finlandeză.

acum 7 ani

Workshop de literatura cu participarea Workshopului Contemporan al Colegiului Invizibil

Workshop de creative writing cu participarea Workshopului Contemporan al Colegiului Invizibil

Imola Mikó s-a întors din Anglia

n anul academic 2009-2010 colega noastră, doctoranda Imola Mikó şi-a desfăşurat cercetarea pentru teza de doctorat la Departamentul de Studii de Film al Universităţii Oxford Brookes.

acum 7 ani

Copyright © 2011 Departamentul de Literatura Maghiară, Specializarea de limba şi literatura maghiară, Universitatea Babeş–Bolyai, Cluj-Napoca

Site creat de Weblap.ro