< Înapoi la pagina specializării

Pagina principală /

Ştiri, evenimente

Convorbire cu scriitorul si dramaturgul János Háy

Convorbirea va avea loc in data de 21 noiembrie de la ora 6 in sala Eminescu al Facultatii de Litere. Moderatori: Villő-Hanga Jakab si Csongor Kiss, studenti in anul III, membri ai Colegiului Invizibil.

acum 12 ani

A murit Cs. Gyimesi Éva

Istoricul, criticul literar, profesorul universitar, membru marcant al catedrei noastre Cs. Gyimesi Éva a a încetat din viaţă la vârsta de 65 de ani.

CONFERINŢA ŞTIINŢIFICĂ STUDENŢEASCĂ DIN TRANSILVANIA (CŞST), EDIŢIA A XIV-A

Conferinta se va desfasura in data de 13 mai, dupa programul urmator:

ora 9, sala festiva EME - sectia Istoria literaturii

ora 9, UBB, sala Blaga - sectia Literatura si societate: lecturi intermediale

ora 14, UBB, Aula Magna - Deschiderea oficiala

ora 16, UBB, sala Blaga - sectia Corp, sexualitate, naratiune si canon in literatura maghara contemporana

O nouă generaţie de absolvenţi la secţia noastră fondată în 1872

Cursul festiv va avea loc în sala Eminescu pe 21 mai de la orele 12. În cadrul festivităţii va concerta Corul Unicante.

Burse Erasmus pentru studenţi

Oportunităţi de mobilitate Erasmus

Profesorul Dávid Csorba despre înmormantarea lui Mihály Apafi

Profesorul Dávid Csorba de la Institutul de Învăţămant Superior din Nyíregyháza va conferenţia despre despre înmormantarea lui Mihály Apafi

acum 13 ani

La ce este bună literatura? Rolurile sociale ale literaturii. Conferinţa anuală a Catedrei de literatură maghiară (8-9 aprilie 2010). Facultatea de Litere, Sala Bezdechi

Aki Kaurismäki

Cineastul finlandez Aki Kaurismäki va fi protagonistul prelegerilor ţinute de invitaţii catedrei, profesorii Tuomo Lahdelma és Jarmo Valkola de la Universitatea din Jyväskylä (Finlanda).

Lansarea de carte şi prelegerea lui András Kányádi

Fostul nostru coleg, în prezent conferenţiar la INALCO a forsz oaspetele nostru.

Eros

O nouă ediţie a întalnirilor literaro-filosofice co-organizat de Colegiul Invizibil .

Vă place? De curând suntem şi pe Facebook

Comunitatea secţiei de limbă şi literatură maghiară are deja profil oficial şi pe Facebook.

Trauma: Theory and Practice - Praga

Doctoranda catedrei, Imola Mikó a participat la conferinţa internaţională Trauma: Theory and Practice din Praga.

acum 13 ani

Levente T. Szabó a fost invitat la conferinţa bianuală a Association for Cultural Studies

Colegul nostru va fi ţine a prelegere despre posibilităţile analizei culturale ale discursului asupra dreptului de autor în literatura şi arta maghiară din secolul al 19-lea.

Fotografia

O nouă ediţie a întalnirilor literaro-filosofice co-organizat de Colegiul Invizibil în Cafeneaua Bulgakov.

acum 13 ani

Prima traducere literară din limba meänkieli în limba maghiară

Sveriges Författarfondet i-a oferit bursă d-nei conf. dr. EnikőMolnár Bodrogi pentru prima traducere literară din limba meänkieli în limba maghiară.

acum 13 ani

Studenţii secţiei maghiare a ajutat pe cei în nevoie

Cei din anul I. împreună cu tutorul lor de an şi cu colegii lor din anul III. au au participat în ShoeBox Project (sau: Proiectul ShoeBox) lansat de Societatea de Caritate Blythswood.

Lansare de carte

Lansarea cărţii despre traducerile Kalevalei în limba maghiară a lui Varga P. Ildikó: De la cerbul lui Hiisi la cerbul miraculos

Se lansează Caietul de lucru

Se lansează Caietul de lucru al unui grup de cercetare în cadrul programului de masterat „Studii de lingvistică și literatură maghiară”