< Înapoi la pagina specializării

Noutăţi

Pagina principală /

Ştiri, evenimente

Daca doriti ca viata literara maghiara din Transilvania sa fie mai inspirativa, dispuneti cele  2% din impozitul anual catre Asociatia Colegiul Invizibil pentru cercetare, formare si evenimente culturale al Institutului de Literatura Maghiara din UBB.

acum 6 ani

Din partea Facultatii de litere pt. locul de student-deputat candideaza Villő Hanga Jakab

CV-ul candidatei se poate citi aici: http://valasztas.kmdsz.ro/document/cv/CV_Jakab_Villo_Hanga.pdf

Alegeri studenti UBB

Lista Candidatilor a fost făcută publică pe site-ul Consiliului Studenţilor din UBB.

Orarul examenelor

Au apărut datele ecamenelor la nivelul facultăţii

Alegeri universitare 2012

Colegul nostru, Levente T. Szabó candideazá pentru Senat din partea Facultăţii de Litere. Programul poate fi accesat pe: http://hunlit.lett.ubbcluj.ro/hu/tanarok/t-szabo-levente

Succes!

Burse Copernicus

Studii in Berlin, Hamburg sau München

Lumi create din nou. In memoriam Cs. Gyimesi Éva

Volumul de studii dedicata profesoarei Cs. Gyimesi Éva va fi lansata in data de 9. decembrie 2011 la Uniunea Culturala Minerva (str. Napoca, nr. 16.)

Convorbire cu scriitorul si dramaturgul János Háy

Convorbirea va avea loc in data de 21 noiembrie de la ora 6 in sala Eminescu al Facultatii de Litere. Moderatori: Villő-Hanga Jakab si Csongor Kiss, studenti in anul III, membri ai Colegiului Invizibil.

A murit Cs. Gyimesi Éva

Istoricul, criticul literar, profesorul universitar, membru marcant al catedrei noastre Cs. Gyimesi Éva a a încetat din viaţă la vârsta de 65 de ani.

CONFERINŢA ŞTIINŢIFICĂ STUDENŢEASCĂ DIN TRANSILVANIA (CŞST), EDIŢIA A XIV-A

Conferinta se va desfasura in data de 13 mai, dupa programul urmator:

ora 9, sala festiva EME - sectia Istoria literaturii

ora 9, UBB, sala Blaga - sectia Literatura si societate: lecturi intermediale

ora 14, UBB, Aula Magna - Deschiderea oficiala

ora 16, UBB, sala Blaga - sectia Corp, sexualitate, naratiune si canon in literatura maghara contemporana

O nouă generaţie de absolvenţi la secţia noastră fondată în 1872

Cursul festiv va avea loc în sala Eminescu pe 21 mai de la orele 12. În cadrul festivităţii va concerta Corul Unicante.

Burse Erasmus pentru studenţi

Oportunităţi de mobilitate Erasmus

Profesorul Dávid Csorba despre înmormantarea lui Mihály Apafi

Profesorul Dávid Csorba de la Institutul de Învăţămant Superior din Nyíregyháza va conferenţia despre despre înmormantarea lui Mihály Apafi

acum 7 ani

La ce este bună literatura? Rolurile sociale ale literaturii. Conferinţa anuală a Catedrei de literatură maghiară (8-9 aprilie 2010). Facultatea de Litere, Sala Bezdechi

Aki Kaurismäki

Cineastul finlandez Aki Kaurismäki va fi protagonistul prelegerilor ţinute de invitaţii catedrei, profesorii Tuomo Lahdelma és Jarmo Valkola de la Universitatea din Jyväskylä (Finlanda).

Lansarea de carte şi prelegerea lui András Kányádi

Fostul nostru coleg, în prezent conferenţiar la INALCO a forsz oaspetele nostru.

Eros

O nouă ediţie a întalnirilor literaro-filosofice co-organizat de Colegiul Invizibil .

Vă place? De curând suntem şi pe Facebook

Comunitatea secţiei de limbă şi literatură maghiară are deja profil oficial şi pe Facebook.

Trauma: Theory and Practice - Praga

Doctoranda catedrei, Imola Mikó a participat la conferinţa internaţională Trauma: Theory and Practice din Praga.

acum 7 ani

Copyright © 2011 Departamentul de Literatura Maghiară, Specializarea de limba şi literatura maghiară, Universitatea Babeş–Bolyai, Cluj-Napoca

Site creat de Weblap.ro