Visszatérés a Földanyához

Prof. dr. Manuel Hurtado Duran SJ (Bolíviai Katolikus Egyetem, Cochabamba) előadása

A Párbeszéd Háza a nagyváradi Posticum kulturális központtal együttműködésben egyedülálló előadásra hívja hallgatóit. Bolívia többnemzetiségű törvényhozása 2010-ben hagyta jóvá a Földanya (Pachamama) jogairól szóló törvényt. A törvény, elsőként a világon, az élőlények szoros és kölcsönös függésben álló organikus kapcsolatrendszerének fogja fel a Földet, és jogi személyiségnek tekinti. A törvény szemléletmódjának egyedülálló sajátossága az, hogy az emberi közösségeket e kapcsolatrendszer részeként kezeli, nem a természet fölött álló entitásoknak. A jogszabály másik neuralgikus pontja a Földanya szakralitása az indián kultúrában. A kezdeményezés eredeti: a törvény azt üzeni, hogy ha meg akarjuk óvni a Föld integritását, a természethez (még) közel álló népek kultúrájából kell kiindulnunk gondolkodásunkban. Életmódra vonatkozó felfogásunkat, fogyasztási szokásainkat, gazdasági és szociális magatartásunkat annak két a ténynek kell irányítania, hogy a kozmikus egész részei vagyunk, és hogy ez az egész szentséget hordoz magában. A hasonló európai és észak-amerikai jogi kezdeményezéseket és a sürgető környezeti válságot tekintve az előadások aktualitása aligha vitatható. A II. vatikáni zsinat figyelmeztetése számunkra is érvényes: itt az idő, hogy tanuljunk a gazdaságilag szegény, de bölcsességben gazdag nemzetektől, és megtörténjen az emberiség ökológiai megtérése.

Az előadás angol nyelven hangzik el, magyar tolmácsolással.

Az előadás tartalma:

• a Földanya jogairól szóló törvény ismertetése

• a törvény keletkezése

• a törvény indián kulturális és szociális háttere

• kritikák és kihívások

• teológiai és interkulturális reflexiók

Időpont, helyszín: 2017. június 6, 18.30, Aula Magna (BBTE Főépület)